
Kevesen tudják, de a fogak leggyakoribb megbetegedése a fogszuvasodás ( káriesz, caries ) bakteriális fertőzés eredménye. Szájüreg több száz baktériumfajnak ad otthon, ezek közül néhány a fogszuvasodás létrejöttében játszik fontos szerepet, többnek pedig az ínygyulladás, illetve a fogágybetegségek előrehaladásában van fontos szerepük.
A fogszuvasodás a fog keményszövetének károsodásával járó idült folyamat. A káriesz az alábbi módon játszódik le:
A baktériumok megtelepednek a fogakon lerakódó lepedékben. Ezeket a baktériumokat általában már gyermekkorunkban összeszedjük szüleinktől és játszótársainktól.
A szájüregbe kerülő szénhidrátokat elfogyasztják, tehát bontják a baktériumok.
A bomlástermékek már savas közeget alkotnak, mely képes a fog kemény állományában lévő ásványok kioldására.
Kioldott ásványok, egy bizonyos mértékben a bevitt fluorid (fluor vegyületek) -ból pótlódnak. A fluorid pótlódhat a fogkrémekből, szájöblögetőkből, fluorozott sóból, ásványvizekből. A fluór azonban túladagolható, korlátlan fogyasztása szervezetünk szöveteiben kóros elváltozásokat okozhat.
Amennyiben a kioldódás és a visszaépülés egyensúlya megbomlik győz a fogszuvasodás.
A fentebb leírtakból is jól látszik, hogy a szénhidrátok bevitelének gyakorisága sokkal károsabb fogainkra nézve, mint az egyszerre megevett sok édesség. Ilyenkor nincs idő a visszaépülésre.
A fogorvos legfőbb feladata, hogy egy tömés elkészítésekor, az összes felpuhult, baktériumokkal teli foganyagot eltávolítsa, és olyan módon pótolja, hogy teljes gátat szabjon a baktériumoknak.